czwartek, 20 czerwca 2013

Konkurs dla nauczycieli z cennymi nagrodami

Nasz domek był sporą atrakcją na Pikniku Naukowym (Bałtycki Festiwal Nauki). Dziś 3 takie domki są pomocą  dydaktyczną w LOB Marszewo.
Podczas zajęć edukacyjnych w Leśnym Ogrodzie Botanicznym (LOB Marszewo) rozmawiamy bardzo otwarcie o pracy leśniczego. Mamy do dyspozycji oryginalny sprzęt używany na co dzień przez leśniczych: taśmy miernicze i tzw. klupy (suwmiarki) służące do pomiaru średnicy i długości surowca drzewnego (co łatwo przeliczyć na jego objętość i np. wartość). Na terenie ogrodu nie zabraknie oczywiście również samego surowca różnych gatunków. Największą atrakcją jest możliwość samodzielnego złożenia drewnianego domu o tradycyjnej konstrukcji: z drzwiami, oknami i dachem. Do dyspozycji klasy szkolnej mamy 3 takie domy (do pracy w grupach), co gwarantuje, że nikt z uczestników zajęć nie będzie się nudził.

Zajęcia edukacyjne wykorzystujące powyższe pomoce mają obrazować, że las pełni również funkcję źródła cennego i (co ważne !) odnawialnego surowca oraz jest miejscem pracy dla wielu ludzi.

Kaski, klupy (suwmiarki), taśmy miernicze, mogą być świetną pomocą  dydaktyczną  w zajęciach dotyczących zrównoważonego rozwoju, leśnictwa, ale też np. ...leśnej matematyki (np. obliczanie objętości walca - pnia drzewa)
Dla grup szkolnych* które wezmą udział w zajęciach w LOB Marszewo i samodzielnie** przeprowadzą zajęcia (min. 1 h. lekcyjna) w oparciu o pomoce będące w naszej dyspozycji i autorski scenariusz*** zajęć poruszający powyższe zagadnienia oferujemy bezpłatnie**** następujący zestaw pomocy edukacyjnych do nauki rozpoznawania drzew (do dyspozycji szkoły):
  1. "Zielnik. Drzewa i krzewy liściaste", wydawnictwa "Arkady". Świetny atlas drzew przeznaczony dla dzieci.  25 gatunków drzew i krzewów zaprezentowanych w bardzo przystępny sposób w twardej oprawie, format A4. - 2 szt.,
  2. Plansze edukacyjne "Drzewa leśne - najpopularniejsze gatunki". Wydawnictwo Multico. Komplet plansz (format A3++) przedstawia 19 najważniejszych gatunków drzew rosnących w naszych lasach. Znakomita pomoc dydaktyczna do nauki rozpoznawania najważniejszych drzew rosnących w Polsce.
Zajęcia wymagają rezerwacji poprzez zakładkę "rezerwacja zajęć". W uwagach prosimy podać, że chodzi o konkurs.
Zestaw nagród. Zielnik ma format A4.
* Z naszego doświadczenia wynika, że najwłaściwszy wiek dla tego typu zajęć: dzieci od ok. 2 kl. SP i starsze. Grupa powinna liczyć nie mniej niż ok. 12 osób.
** Nie wykluczamy niewielkiej pomocy ze strony doświadczonych edukatorów, również leśników.
*** Pozostaje do dyspozycji LOB Marszewo
**** Oferta ważna do wyczerpania zapasów (w chwili obecnej dysponujemy ok. 10-ma zestawami, nie wykluczamy uzupełnień w przypadku większego zainteresowania). Zastrzegamy sobie prawo do jej odwołania w dowolnym momencie i bez podania przyczyn.
Ewentualne pytania: Witold Ciechanowicz, Nadleśnictwo Gdańsk: +48 602-318-805, +58 667-42-56.