Ogrodowa Niedziela - harmonogram


Ogród jest dostępny dla zwiedzających we wszystkie niedziele do końca września od 10:00 do 16:00. Wstęp (wraz z ogniskiem) bezpłatny.   

W trakcie trwania Niedzieli, zaproszeni goście przeprowadzą zajęcia. Przewidujemy dwie tury takich zajęć o godz. 11:00 i 13:00. W niektórych zajęciach będzie mogła wziąć udział ograniczona ilość osób. Przewidujemy w takich wypadkach zapisy na godzinę przed zajęciami (udział również bezpłatny). Zastrzegamy prawo zmian w tematyce zajęć.
3 kwietnia:  "Mamy dotację na Marszewo": Witold Ciechanowicz, opiekun ogrodu

10 kwietnia: "Ptaki Leśnego Ogrodu Botanicznego "Marszewo”- sposoby obserwacji i fotografowania ptaków" - Zbigniew Klawikowski

17 kwietnia: Ptaki Leśnego Ogrodu Botanicznego "Marszewo”- sposoby obserwacji i fotografowania ptaków" - Zbigniew Klawikowski Komendant posterunku Straży Leśnej w nadleśnictwie, prywatnie wielki miłośnik ptasiej fotografii.

24 kwietnia: wernisaż wystawy "Oblicza Natury"  Związku Polskich Fotografów Przyrody

1 maja:  Ptasie Radio: rozpoznawanie głosów ptaków, Ewelina Sobańska, Warsztaty: maksymalnie 30 osób.

8 maja: "Ptasie Trele" Magda Hadwiczak - nauczysz się tradycyjnego zapamiętywania głosów ptaków: „ryba ryba rak rak, swędzi swędzi drap drap” i weźmiesz udział w obrączkowaniu ptaków.  Podczas zajęć z obrączkowania uczestnicy będą mogli prześledzić cały proces obrączkowania. Warsztaty: maksymalnie 30 osób.

15 maja: "Kto nocą lata i owady wymiata, czyli słów kilka o nietoperzach, zwłaszcza krajowych" Nietoperze to zwierzęta niezwykłe. Są też jedną z najliczniejszych grup ssaków zamieszkującą tereny od obszarów tropikalnych prawie pod koło podbiegunowe a wokół nich obrosło wiele negatywnych mitów i legend. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat nietoperzy, ich ważnej roli w środowisku jak i tego, dlaczego są pożyteczne dla ludzi i jak ważna jest ich ochrona - Konrad Bidziński.

22  maja  - Piknik  "Craftuj z leśnikami", program wkrótce.

29 maja: Niesamowite przypadki Straży Leśnej - Prezentacja, Zygmunt Skibicki

5 czerwca:  Anatomia w praktyce, czyli – „Po co ta kość?:W budowie ciała zwierząt prawie nic nie powstało przypadkiem, każde rozwiązanie ma swoje daleko sprecyzowane zastosowanie. Zobaczymy, jaka jest zależność uzębienia od spożywanego pokarmu, jak wygląda kość wewnątrz i na zewnątrz, jak mocną głowę ma dziki a jak ostre kły ma lis oraz poznamy wiele innych zagadnień związanych z budową i przystosowaniem zwierząt do życia w środowisku. Skupimy się na zwierzętach, jakie możemy spotkać w naszym lesie. Zajęcia będą ilustrowane suchymi preparatami anatomicznymi.", Konrad Bidziński.

12 czerwca:   Buschcraft / Puszczaństwo: Obozowanie, rozniecanie ognia, bezpieczeństwo pracy z nożem i siekierką, leśne rzemiosło, ekwipunek wędrowca, dzika kuchnia, nawigacja w dziczy. Etyka leśnego wędrowca - Jarosław Wrosz


19 czerwca: Roślinna biżuteria. Nasiona drzew i krzewów leśnych to ulubiony przysmak grubodzioba i wielu innych ptaków. W leśnictwie są też wykorzystywane przez szkółkarzy. Jakie mogą mieć inne przeznaczenie? Orzechy, orzeszki i pestki mogą być fantastycznym surowcem do wyrobu ozdób i biżuterii. Tworzenie z nasion małych dzieł sztuki użytkowej to propozycja na edukacyjne warsztaty dla uczestników w każdym wieku. Warsztaty do 30 osób - Magdalena Frączek

26 czerwca: Chronione rośliny vs. człowiek, czyli opowieść o tym gdzie można znaleźć chronione gatunki roślin oraz o sile ich przetrwania w siedliskach naturalnych jak i tych ekstremalnych, przekształconych przez ingerencję człowieka. Dla chętnych nauka rozpoznawania krajowych gatunków storczyków- Emilia Krawczyk

3 lipca: Ptasie Radio. Rozpoznawanie głosów ptaków - warsztaty, Ewelina Sobańska

10 lipca: : Wszystkie drogi prowadzą do lasu - Na zajęciach poznasz związek między swoim  stylem życia a kondycją lasów i terenów na których kiedyś lasy rosły.  Zrozumienie tego związku jest pierwszym krokiem do podjęcia działań pozytywnie wpływających na sytuację lasów - Hanna Będkowska, Anna Pikus

17 lipca:  Niesamowite przypadki Straży Leśnej - Zygmunt Skibicki

24 lipca: "Chronione rośliny vs. człowiek", czyli opowieść o tym gdzie można znaleźć chronione gatunki roślin oraz o sile ich przetrwania w siedliskach naturalnych jak i tych ekstremalnych, przekształconych przez ingerencję człowieka. Dla chętnych nauka rozpoznawania krajowych gatunków storczyków - Emilia Krawczyk 

31 lipca: Warsztaty kaletnicze: Wykonaj drobny upominek z naturalnej skóry garbowanej roślinnie, z użyciem profesjonalnych narzędzi kaletniczych i rymarskich do wytłaczania, modelowania i obrabiania skóry. Poznaj podstawowe metody pracy ze skórą, również  jej barwienia i  konserwacji gotowego wyrobu. Warsztaty do 12 osób + widzowie. Wiek od szkoły podstawowej wzwyż - Adam Gełdon7 sierpnia:  Botanicznie. Pokazy i Warsztaty - Joanna Bloch - Orłowska

14 sierpnia:   "I co ja robię tu?...czyli po co nam leśnik w lesie?" Prelekcja i dyskusja o tym dlaczego wycinamy zdrowe drzewa - Arkadiusz Gutowski.

21 sierpnia:  Pożytki z ziół - spacer po ogrodzie - Martyna Niestój

28 sierpnia: "I co ja robię tu?...czyli po co nam leśnik w lesie?" Prelekcja i dyskusja o tym dlaczego wycinamy zdrowe drzewa, Arkadiusz Gutowski

4 września:  Zagrajmy w zarządzanie lasem - Witold Ciechanowicz

11 września: Warsztaty pracy z drewnem (snycerstwo, rzeźba, malowanie)- Urszula Dyl-Nadolna, maks. 10 osób, więcej niż dwa warsztaty.

18 września: Roślinna biżuteria. Nasiona drzew i krzewów leśnych to ulubiony przysmak grubodzioba i wielu innych ptaków. W leśnictwie są też wykorzystywane przez szkółkarzy. Jakie mogą mieć inne przeznaczenie? Orzechy, orzeszki i pestki mogą być fantastycznym surowcem do wyrobu ozdób i biżuterii. Tworzenie z nasion małych dzieł sztuki użytkowej to propozycja na edukacyjne warsztaty dla uczestników w każdym wieku. Warsztaty do 30 osób - Magdalena Frączek

25 września: Buschcraft / Puszczaństwo: Obozowanie, rozniecanie ognia, bezpieczeństwo pracy z nożem i siekierką, leśne rzemiosło, ekwipunek wędrowca, dzika kuchnia, nawigacja w dziczy. Etyka leśnego wędrowca - Jarosław WroszNasi goście: (w kolejności zajęć):

Witold Ciechanowicz: leśnik, doświadczony edukator, opiekun ogrodu, współzałożyciel Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych.

Zbigniew Klawikowski: Komendant posterunku Straży Leśnej w nadleśnictwie, prywatnie wielki miłośnik ptasiej fotografii.

Ewelina Sobańska: specjalistka ds. ochrony przyrody w Nadleśnictwie Gdańsk, prywatnie miłośniczka ptaków, współprowadząca lubianego programu o ptakach w Radiu Gdańsk.

Hanna Będkowska: edukatorka, autorka wielu książek dotyczących edukacji leśnej, obecnie związana ze szkołą Eureka w Zalesiu Górnym o profilu przyrodniczo - językowym.

Anna Pikus: edukatorka związana z Lasami Państwowymi i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, współzałożycielka Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych.

Magdalena Hadwiczak - biolog, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, uczestnik wypraw polarnych na Spitsbergen. Obecnie pracownik Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, doświadczona edukatorka i miłośniczka ptaków.


Konrad Bidziński - pracownik naukowy Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizujący się w nietoperzach.

Zygmunt Skibicki - emerytowany, długoletni pracownik Straży Leśnej w Nadleśnictwie Gdańsk.

Jarosław Wrosz - pasjonat spędzania czasu w dziczy, z dużym doświadczeniem w tym zakresie i talentem edukacyjnym.

Magdalena Frączek - doktor nauk leśnych, nauczyciel akademicki i pracownik naukowy w Zakładzie Bioróżnorodności Leśnej na Wydziale Leśnym UR w Krakowie. Na co dzień prowadzi zajęcia z botaniki, dendrologii, etnobotaniki i edukacji leśnej. W edukacji współpracuje z parkami narodowymi, Lasami Państwowymi i organizacjami pozarządowymi.

Emilia Krawczyk - doktorantka UG o zainteresowaniach związanych z ochroną rzadkich gatunków roślin szczególnie krajowych gatunków storczyków

dr Joanna Bloch - Orłowska -  asystent w katedrze Geobotaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego, współtwórczyni koncepcji tworzącej zrąb marszewskiego ogrodu botanicznego.

Adam Gełdon - z zawodu leśnik, z pasji kaletnik, pomysłodawca i realizator autorskich warsztatów kaletniczych m.in. na stoiskach podczas imprez okolicznościowych, w szkołach i przedszkolach, targach leśnych. Działalność rękodzielnicza oparta na wyrobie skórzanych rekonstrukcji historycznych i współczesnej galanterii skórzanej wzorowanej na historycznych i zoomorficznych motywach.

Arkadiusz Gutowski - leśnik, pracownik nadleśnictwa Gdańsk

Martyna Niestój - studentka III roku leśnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pasjonatka kosmetycznego wykorzystania roślin zielnych.

Urszula Dyl-Nadolna - leśniczka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych. Rzeźbiarka i malarka.

Komentarze

Popularne posty