Wydawca treści
Ogrodowe Niedziele 2024
Ogrodowe Niedziele 2024
07.04.2024 Zanim powstanie Twój stół: kantówka, obladry, zrębka, holzgaz. Leśna układanka (Karolina Remuszko). Jak niczego nie zmarnować? Pokażę Wam jak wyglądają wszystkie etapy przerobu drewna: kłody, mokra i sucha tarcica, deski, płyty. Prześledzimy co dzieje się z „odpadami" tego procesu: korą, zrębką ,trocinami. Zastanowimy się, w jaki sposób ich wykorzystanie może zmniejszyć zużycie paliw kopalnych. Spróbujemy rozwiązać drewniane łamigłówki o najlepszym wykorzystaniu surowca i sprawdzimy dlaczego nie każdy kawałek drewna nadaje się na każdy drewniany produkt. Zajęcia dla osób od lat 7. Zapisy (patrz początek artykułu!), lokalizacja: stary budynek.
14.04.2024 Lasoterapia na wiosnę - warsztaty leśnej uważności dla dzieci i ich bliskich (Marzena Żachowska). Podczas zajęć leśnej uważności dzieci ich dorośli doświadczać będą natury wszystkimi zmysłami po to by je koić, stymulować, uwrażliwiać. Uważne bycie w przyrodzie wpływa na rozwój podstawowych procesów poznawczych u dzieci.
21.04.2024 Lisie sprawy (Justyna Haładaj): Lisy są bohaterami wielu przysłów, opowieści, bajek . Przypisujemy im wiele cech charaktery. Czy te opinie są prawdziwe czy raczej zasiliły by plotkarskie portale? Przyjdź na warsztat z rodziną. Zabierz lisie maskotki i koc piknikowy. Przeżyj przygodę! Dowiesz się całej prawdy o lisach i o tym jak chronimy zwierzęta oraz jak bezpiecznie postępować w wypadku spotkań z lisami i ich dzikimi znajomymi. Wspólnie wykonamy specjalne "lornetki" do obserwacji przyrody i nauczymy się składać lisy z papieru origami. Na koniec zastanowimy się czy lisy są dobrymi sąsiadami.
28.04.2024 odwołana z powodu zakazu wstępu do lasu na terenie Gdyni
05.05.2024 Kleszcze pod lupą (dr Anna Wierzbicka). Czy mały i duży kleszcz to dwa różne gatunki? Czy kleszcz z psa może przejść na człowieka? Czy ludzie chorują na babeszjozę a psy na boreliozę? Jak nie złapać kleszcza w czasie spaceru do lasu? Na te i inne pytania odpowiem w czasie zajęć. Poszukamy kleszczy w Marszewie tak jak to robimy w czasie badań, obejrzymy je z bliska i poćwiczymy jak wyciągnąć kleszcze z naszej skóry (jeśli już się w nas wbiją).
12.05.2024 Po co wilki wyją (Adam Gełdon)? Jak wygląda życie w wilczej rodzinie? Czym różni się wilk od psa? Co zrobić w przypadku spotkania wilka w lesie? Czy należy się bać wilków? Ile prawdy jest w bajce o Czerwonym Kapturku? Na czym polega ochrona tego gatunku?
19.05.2024 Fascynujący Dzień Roślin - Pokochaj gatunki rodzime w swoim ogrodzie. Porozmawiamy o tym, dlaczego warto wykorzystywać w swoim ogrodzie rodzime gatunki roślin i jak dobierać rośliny do różnych miejsc. Spróbujemy zaprojektować kawałek ogrodu wykorzystując omawiane gatunki. A na koniec - mała ogrodnicza niespodzianka! Zajęcia na zapisy; początek warsztatów o 11:00 i 13:00 (dr Joanna Bloch-Orłowska)
26.05.2024 Botaniczna Piątka, zawody sportowe
02.06.2024 Piknik edukacyjny (na zajęcia w trakcie, jak niżej, obowiązuje rezerwacja miejsc!
11:00, 13:00 Warsztaty kaletnicze (Adam Gełdon). Warsztaty dla dzieci od lat 7.
11:00, 13:00 Republika Patyka (Justyna Haładaj). Podczas 90 minut w terenie wybierzemy się na patykobranie, poszukamy najbardziej epickiego patyka w całym lesie. Wykonamy patykowe stwory i zwierzaki ,które będzie można zabrać ze sobą do domu. Każdy z uczestników i uczestniczek wykona różdżkę mającą moc przywoływania lata.
12:00, 14:00 Czerpanie papieru (Karolina Remuszko): Nauczymy się jak przekształcić makulaturę (tekturę, zeszyty, wytłoczki na jajka itp.) w ozdobny papier, który można wykorzystać na tysiąc sposobów. Do dekorowania posłużą naturalne materiały z łąki i lasu. Proces w duchu zrównoważonego wykorzystania zasobów i 6R: używamy narzędzi z recyklingu i surowców wtórnych, nie tworzymy kłopotliwych odpadów. A przy tym dobrze się bawimy i wystawiamy zmysły na nowe bodźce (kto kiedykolwiek zanurzał dłonie w papierowym błocie ten wie…).
20:30 Spacer z nietoperzami (Konrad Bidziński) Podczas wieczornego spaceru (Początek zajęć, o zachodzie słońca, 20:00), za pomocą detektorów ultradźwięków rozpoznamy nietoperze znajdujące się w pobliżu. Prowadzący przybliży nam te gatunku. Zajęcia skierowane do wszystkich grup wiekowych (również dorosłych) Uczestnicy zobowiązani do posiadania latarek.
09.06.2024 Twój mózg kocha grać w zielone! (prof. Wojciech Glac) W chwilach stresujących, ludzie instynktownie szukają kontaktu z naturą. Osoby chore szybciej dochodzą do zdrowia, kiedy leczenie przebiega w otoczeniu przyrody. Ludzie żyjący w otoczeniu zieleni są zdrowsi i szczęśliwsi. To tylko kilka przykładów niezwykle pozytywnego wpływu kontaktu z naturą na nasze mózgu. Podczas wykładu poznasz i zrozumiesz jakie korzyści dla naszego mózgu ma ekspozycja na środowisko naturalne i dlaczego warto jak najczęściej warto bywać w otoczeniu zieleni.
16.06.2024 Jadalne „chwasty” rosnące na terenie LOB „Marszewo” (dr inż. Emilia Krawczyk) spacer z uczestnikami zajęć po terenie ogrodu wraz z nauką oznaczania wybranych gatunków roślin o właściwościach leczniczych i/lub mających zastosowanie w kuchni i wspólne przygotowanie z niej potrawy.
23.06.2024 Warsztaty snycerskie - rzeźbienie w drewnie (Janina Gajska-Bruzdowicz). Uczestnicy poznają jak przy pomocy dłut przekształcić kawałek drewna (deski) w kruka smoka czy nietoperza. Wybrane motywy poprzez uproszczenia, przekształcenia mogą również stać się formami użytkowymi, a przez powielanie – ornamentem . Na warsztaty można przynieść własne projekty, lub inspirować się rysunkami przygotowanymi na zajęcia. Zajęcia dla osób powyżej 14 lat. Grupa do 8 osób. Niezwykła możliwość pracy z lipowym drewnem pod opieką doświadczonej rzeźbiarki, wieloletniej kierownik katedry snycerstwa w orłowskim Liceum Plastycznym.
30.06.2024 Podstawy bushcraftu (Jacek Zalewski) Czyli jak rozpocząć przygodę z leśną turystyką. Co to jest bushcraft i jego historia. Czy bushcraft jest dla każdego? Leśna etyka, czyli nie zostawiaj po sobie śladów. Co zabrać ze sobą w teren? Leśne życie, czyli organizacja obozu oraz podstawowe metody krzesania ognia.
07.07.2024 Świat botanicznej cyjanotypii (Przyrodnicze Story, dr Agnieszka Sadowska, Marta Sołtys) . Na warsztacie poznacie dawną technikę fotograficzną, którą połączymy z miłością do botaniki. Opowiemy o tajnikach procesu cyjanotypii – od przygotowania roztworu światłoczułego po naświetlanie i finalną obróbkę. Każdy uczestnik będzie miał okazję tworzyć unikatowe dzieła sztuki, wykorzystując suszone rośliny i elementy dekoracyjne oraz światło: obrazek, pocztówkę i zakładkę do książki.
14.07.2024 Lasy kontra tworzywa sztuczne (Joanna Bloch-Orłowska). W trakcie rodzinnych warsztatów porozmawiamy o tym, jak w lasach wygląda sytuacja dotycząca śmieci, zwłaszcza tworzyw sztucznych. Dlaczego nie należy śmiecić w lasach, jak długo rozkładają się takie śmieci, dlaczego nie ma koszy w naszych lasach, jakie zagrożenie dla przyrody stanowią tworzywa sztuczne, jak działać by ograniczyć ilość zużywanych tworzyw sztucznych. W ramach warsztatów wykonamy też bardziej przyjazną dla środowiska torbę materiałową, oczywiście z motywami lasu.
21.07.2024 (Karolina Grynder) I Warsztaty, pieczątki kwiatowe. Letnie warsztaty z naturalnych pieczątek roślinnych. Stworzymy piękne wzory z roślin i następnie przeniesiemy je na skarpetki i torby. Każdy z uczestników będzie miał okazję wybrać konkretne gatunki spośród różnorodnych roślin, aby osobiście zaprojektować swoje unikalne dzieło sztuki. Warsztaty - letni wianek na drzwi. W trakcie warsztatów skomponujemy wyjątkowe wianki z naturalnych materiałów: kwiatów, traw i ziół. Każdy wróci do domu z piękną kompozycją.
28.07.2024 Wiklinowe drzewa (Magda Korbuszewska) W trakcie 1,5 godzinnego spotkania dowiesz nie tylko co czart Rokita ma wspólnego z wyplataniem i jakie super moce mają wierzbowe badyle, ale też znacznie więc o plecionkarstwie. Samodzielnie wypleciesz też z wikliny wariacje na temat różnych gatunków drzew. Dzięki czemu spróbujesz 3 najpopularniejszych splotów, a powstałą kompozycję zabierzesz do domu.
04.08.2024 Ogród nieczynny z powodu zaawodów Iron Men
11.08.2024 Wakacyjna przygoda z rzeźbą (Warsztaty snycerskie, Jacek Czajkowski)
18.08.2024 Leśny savoir – vivre czyli jak przygotować się na swoją pierwszą wyprawę do lasu (Przemysław Płoskonka). Zaprezentowanie założeń programu Zanocuj w lesie oraz propagowanie odpowiedzialnych postaw w ramach etyki outdoorowej Leave No Trace.
25.08.2024 W dziką stronę… (Ewelina Kurach). Niespiesznym krokiem wybierzemy się na spacer w poszukiwaniu śladów dzikości. Jeśli zatem masz, zabierz ze sobą lornetkę i lupę oraz ulubiony notes lub przyrodniczy pamiętnik. Będą, bowiem duże, autorskie stemple edukacyjne z dzikusami. Będziemy kicać, rozwiązywać zagadki i uczyć się rozpoznawania tropów i śladów zostawianych przez zwierzęta… Czasami tak małe, że trzeba będzie pochylić się, by je w ogóle dostrzec.
01.09.2024 Grzyby. Czym różnią się od roślin i zwierząt? (prof. Martin Kukwa) Gdzie występują w przyrodzie i w środowisku człowieka? Jak były i są przez nas wykorzystywane jako składnik diety, medycynie konwencjonalnej i ludowej. Quiz o zróżnicowaniu grzybów.
08.09.2024 11:00 Intymne życie zwierząt (dr Adam Zbyryt) Celem życia jest przedłużenie gatunku. Zwierzęta mają na to wiele pomysłów, a niektóre z nich są niezwykle zaskakujące. Nierzadko nie odbiegają one od tych jakie na co dzień stosuje człowiek. Intymny świat zwierząt potrafi niejednego zawstydzić, rozbawić lub zaszokować. Różnorodność gwarantowana. Jak to w naturze zwykle bywa! 13:00 - Spacer: Z łąki na talerz, rośliny jadalne i lecznicze
15.09.2024 Spektakl teatru 4Miasto
22.09.2024 Roślinna biżuteria (dr Magdalena Frączek) Nasiona drzew i krzewów leśnych to ulubiony przysmak grubodzioba i wielu innych ptaków. W leśnictwie są też wykorzystywane przez szkółkarzy. Jakie mogą mieć inne przeznaczenie? Orzechy, orzeszki i pestki mogą być fantastycznym surowcem do wyrobu ozdób i biżuterii. Tworzenie z nasion małych dzieł sztuki użytkowej to propozycja na edukacyjne warsztaty dla uczestników w każdym wieku, a jednocześnie pomysł na przeciwstawienie się zalewającej nasz rynek plastikowej tandety. Na warsztatach uczestnicy wykonają własne ozdoby z nasion i innych naturalnych materiałów.
29.09.2024 Kolory z natury (Elżbieta Zeman) Cytrynowy, pistacjowy, jagodowy... Te określenia dotyczą nie tylko smaków, ale także kolorów. Od wieków jednym z głównych źródeł kolorów są rośliny. Czy jednak kolor kasztanowy rzeczywiście uzyskamy z liści kasztana? Jaki kolor miałby dębowy? Z jakich roślin uzyskać czerwień? Warsztaty naturalnego barwienia tkanin. Na zajęciach będziesz mógł ufarbować samodzielnie jeden np. t-shirt (biały, jeśli nowy trzeba go najpierw uprać). Przydadzą się też gumowe rękawiczki ochronne i strój który będzie mógł zostać poplamiony.
06.10.2024 Prelekcja o historii lasów trójmiejskich + rodzinne warsztaty "Leśna biżuteria", Witold Ciechanowicz
13.10.2024 Proste warsztaty z drewnem, Waldemar Hinc (edukator LOB)
20.10.2024 Prelekcja prezentująca historię lasów trójmiejskich w zarządzie Lasów Państwowych, Leśna biżuteria - warsztaty z drewnem dla dzieci od lat 9, Witold Ciechanowicz (edukator LOB)
27.10.2024 Nie taki ogień straszny, dendrologiczna historia rekonstrukcja pożarów w Puszczy Białowieskiej (dr Ewa Zin) Ogień jest jednym z kluczowych czynników kształtujących środowisko przyrodnicze. Co więcej, jest również jednym z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka. Równocześnie stanowi jedno z głównych zaburzeń występujących w naszym otoczeniu i bez wątpienia jest zjawiskiem wzbudzającym wiele emocji. W dobie zmieniającego się klimatu oraz zmieniających się wzorców występowania i charakterystyki pożarów badania i dyskusja ekologii tych zaburzeń są niezwykle ważne. Wyniki dendrochronologicznej rekonstrukcji historii pożarów w Puszczy Białowieskiej w ostatnich czterech stuleciach posłużą jako przykład obrazujący rolę ognia w dynamice ekosystemów leśnych.
Leśne mydełka - warsztaty, Michalina Łuczak (edukator LOB)
Adam Gełdon, leśnik z Nadleśnictwa Spychowo. Edukator leśny, jeden z prowadzących cykl "Oblicza Lasów", propagator i popularyzator bushcraftu i surwiwalu, kaletnik, a także, jak sam o sobie mówi, miłośnik wilków.
Konrad Bidziński. biolog, chiropterolog na co dzień zajmujący się kwestiami oddziaływania inwestycji na środowisko, naukowo związany z nietoperzami.
dr Magdalena Frączek, profesor dydaktyczny URK w Katedrze Bioróżnorodności Leśnej na Wydziale Leśnym w Krakowie. Ze studentami leśnictwa prowadzi zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej, społecznych funkcji lasów, botaniki, dendrologii oraz autorskie kursy o dziedzictwie przyrodniczym. Kieruje Studiami Podyplomowymi "Edukacja przyrodniczo-leśna", jest trenerem w Szkole Leśnej Edukacji. Współpracuje z parkami narodowymi i krajobrazowymi, Lasami Państwowymi oraz Małopolskim Instytutem Kultury współtworząc programy edukacyjne i warsztaty dla edukatorów. Prowadzi warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Janina Gajska – Bruzdowicz Studiowałam w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Dyplom z rzeźby (z wyróżnieniem} otrzymałam w Pracowni prof. Olgierda Truszyńskiego, Przez 10 lat pracowałam w tej uczelni jako nauczyciel akademicki. Później przez 24 lata pracowałam w Zespole Sztuk Plastycznych w Gdyni -Orłowie, gdzie prowadziłam zajęcia w Pracowni snycerstwa. Zajmuję się rzeźbą i tkaniną artystyczną .Miałam kilka wystaw indywidualnych. Brałam udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych
prof. Wojciech Glac jest neurobiologiem z Uniwersytetu Gdańskiego, którego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał nagrodę Popularyzatora Nauki w prestiżowym konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Karolina Grynder - leśniczka, florystka
Justyna Haładaj - leśniczka , ukończyła równolegle studia pedagogiczne, studiów podyplomowych pn. Edukacja Leśna na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, certyfikowana trenerka etyki outdoorowej. Współpracuje z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej w zakresie projektów edukacyjnych oraz organizacji warsztatów dla nauczycieli. Interesują ją nowe trendy w relacjach człowiek -przyroda oraz komunikacja. Bycie w przyrodzie i pokazywanie jej bez fikcji jest dla niej wartością samą w sobie.
Ewelina Kurach – ornitolog a przede wszystkim przyrodniczy edukator. Mówią, że z krwi i kości. Od 12 lat związana jest ze Stowarzyszeniem Ochrony Sów, pod skrzydłami którego tworzy i realizuje na Pomorzu liczne autorskie projekty edukacyjne oraz czynnej ochrony sów krajobrazu rolniczego. Stawia przy tym na relacje i współprace oraz autorskie pomysły i pomoce dydaktyczneDzienne i nocne wyprawy z latarkami nad zatoką, po lasach, łąkach i… cmentarzach, to jej pasja.
dr Emilia Krawczyk, jest botanikiem. Moje wykształcenie, praca i zainteresowania związane są z roślinami występującymi na terenie naszego kraju. Szczególnie bliski jest mi temat rodzimych gatunków storczyków, ich biologia, zajmowane siedliska i rozmieszczenie na terenie Polski. Pasjonuje mnie także poszerzanie wiedzy o roślinach mających właściwości lecznicze oraz znajdujących zastosowanie w kuchni.
prof. Martin Kukwa – pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, profesor biologii zajmujący się przede wszystkim grzybami zlichenizowanymi, czyli porostami. Prowadzi zajęcia na uczelni z o tej grupie organizmów od ponad 20 lat.
Magdalena Korbuszewska - absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych ze specjalizacją Animacja Kultury oraz Krytyka Artystyczna na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykładowczyni w Polsko Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Miłośniczka wikliny i naturalnych plecionek, aktywnie promuje rękodzieło i rzemiosło, jako członkini stowarzyszenia Polskich Plecionkarzy. Uczestniczka plenerów plecionkarskich w Polsce i zagranicą. Nagradzana za realizacje rzeźbiarskie i landartowe.
Przemysław Płoskonka, z wykształcenia nauczyciel, na co dzień pracownik dydaktyczny AWF Warszawa zajmujący się turystyką kwalifikowaną, outdoorem i edukacją terenową. Autor badań i publikacji naukowych związanych z surwiwalem, posiada liczne uprawnienia instruktorskie i turystyczne. Współzałożyciel Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu. Aktualnie z ramienia stowarzyszenia odpowiada za rozwój i upowszechnianie koncepcji etyki outdoorowej Leave No Trace na terenie Polski.
Karolina Remuszko. Edukatorka przyrodnicza, leśniczka, specjalistka od ochrony przyrody. Pracowała w monitoringu przyrodniczym i w Lasach Państwowych. Prowadzi na Mazurach firmę PRZEZ LAS, w ramach której pokazuje dzieciom i dorosłym świat przyrody, organizuje wyprawy leśne, biwaki, warsztaty i szkolenia o zrównoważonym rozwoju.
Agnieszka Sadowska, Marta Sołtys z Przyrodnicze Story. Obie jesteśmy związane zawodowo ze światem botaniki, od długiego czasu szukamy skutecznych technik utrwalających materiał zielnikowy, pozwalających na zachowanie piękna i unikalności gatunków.
dr Anna Wierzbicka. Z wykształcenia jestem leśnikiem, biologiem i nauczycielem. Studiowałam w Poznaniu (Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza). Prowadzę badania nad roztoczami: mechowcami żyjącymi w glebie i kleszczami atakującymi ludzi i przenoszącymi choroby. Na co dzień prowadzę badania, piszę publikacje, jeżdżę na konferencje, prowadzę szkolenia – zwykłe życie naukowca. Gdy nie pracuję to podróżuję, gotuję, czytam książki i uczę się chińskiego.
Jacek Zalewski Od kilku lat prowadzę bloga o nazwie Szepty Puszczy, na którym publikuję relacje z moich leśnych wypraw oraz dzielę się przemyśleniami na temat sprzętu, którego używam. Las to moja pasja, która już na stałe wpisała się w moje życie.
dr Adam Zbyryt. Biolog, ornitolog, popularyzator nauki. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Za działania popularyzatorskie otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki 2021” w konkursie zorganizowanym przez serwis PAP „Nauka w Polsce”. Autor czterech książek przyrodniczych. Był prelegentem prestiżowego TEDx i dziesiątek innych wydarzeń popularnonaukowych. W Polsat Play współprowadzi serial przyrodniczy „Podglądacze przyrody”, a na antenie Radia 357 audycję „Dwóch ludzi z puszczy”.
Elżbieta Zeman to doświadczona artystka i rzemieślniczka, specjalizująca się w barwieniu włókien przy użyciu naturalnych barwników. Jej ulubionym barwnikiem jest indygo, dające jedyny w swoim rodzaju odcień koloru niebieskiego.
Od wielu lat zgłębia tajniki tradycyjnych technik farbiarskich, inspirując się kulturą i historią barwienia roślinnego kultywowaną na terenach Polski, a także różnych zakątków świata. Dzięki warsztatom uczestnicy mają okazję poznać sekrety farbowania naturalnego, odkrywając przy tym radość z tworzenia własnego unikalnego projektu i poznania tradycyjnych metod. farbowania.
Monika Brynikowska. Edukatorka przyrodnicza, nauczycielka biologii z 23-letnim stażem, dyplomowaną fitoterapeutka, prowadzę profil „Gramy w Zielone” na Facebooku
dr Ewa Zin. Pracuję w Instytucie Badawczym Leśnictwa, Zakładzie Lasów Naturalnych w Białowieży. Naukowo zajmuję się ekologią pożarów oraz długoterminową historią i dynamiką ekosystemów leśnych. Jako źródło danych wykorzystuję przede wszystkim drzewa a konkretnie ich słoje przyrostu rocznego. Stosuję podejście interdyscyplinarne – poza dendrochronologią wykorzystując inne dziedziny nauki takie jak paleoekologia, klimatologia, archeologia czy historia środowiskowa. Dodatkowo pracuję jako terenowy przewodnik turystyczny w Puszczy Białowieskiej.
Marzena Żachowska. Certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, socjoterapeutka. Od ponad 20 lat pedagożka specjalna i terapeutka pracująca z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami intelektualnymi i sprzężonymi z tym chorobami oraz z ich rodzicami/ opiekunami. Terapeutka pracująca w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (Brief Solution Focused Therapy), członkini Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz European Brief Therapy Association. Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Członkini zespołu szkoleniowego Centrum Terapii Leśnej dr Katarzyny Simonienko i Instytutu Ekoterapii Relacyjnej. Edukatorka seksualna wspierająca wiedzą dzieci, młodzież z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i nauczycieli w radzeniu sobie z problemami okresu dojrzewania.