Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nowe zajęcia w ogrodzie - zajęcia botaniczne

Nowe zajęcia w ogrodzie - zajęcia botaniczne

Już od kwietnia zapraszamy na nowe zajęcia w Leśnym Ogrodzie Botanicznym!

 

Część zajęć prowadzona będzie z botanikiem:

 

„Cztery pory roku w ogrodzie” – zajęcia dla grup przedszkolnych i klas 1-3 prowadzone przez botanika; proste obserwacje botaniczne dostosowane do zmieniających się pór roku. W trakcie spaceru po kolekcjach ogrodu sprawdzimy, co w danym momencie „dzieje” się w przyrodzie, poszukamy różnych kolorów, kształtów i zapachów. Starsi uczestnicy zajęć nauczą się rozpoznawać gatunki często spotykane w otoczeniu i przykłady gatunków chronionych.

Czas trwania: 45 min

 

„Rośliny pod lupą” – zajęcia terenowe dla klas 4-8 prowadzone przez botanika w kolekcjach roślinnych ogrodu, poświęcone różnorodności biologicznej w świecie roślin. Dlaczego pokrzywy parzą, liście koniczyny polnej są miękkie dmuchawce fruwają? Przyjrzymy się roślinom z bliska, przy użyciu ręcznych lup i poszukamy odpowiedzi na pytanie, po co roślinom takie zróżnicowanie. Do czego mogą im się przydać wąsy, skrzydła i koszyczki?

Czas trwania: 90 minut

 

„Lasy, łąki, zarośla” – zajęcia terenowe dla uczniów szkół średnich i starszych prowadzone przez botanika. Zajęcia poświęcone zróżnicowaniu typów zbiorowisk leśnych oraz tych, które towarzyszą lasom. Przyjrzymy się ich strukturze i typowym gatunkom tworzącym te zbiorowiska. Zastanowimy się nad częstością ich występowania w regionie, wpływem człowieka na ich powstawanie i trwanie, zagrożeniami i potrzebą ochrony.

Czas trwania: 90 minut

 

Pozostałe zajęcia, do samodzielnego przeprowadzenia przez opiekunów grup, z wykorzystaniem materiałów dostępnych w Ogrodzie (dostępne od kwietnia):

 

„Przybysze z bliska i z daleka” – spacer po kolekcjach w centralnej części ogrodu w poszukiwaniu roślin z różnych stron świata oraz gatunków rodzimych, które możemy spotkać na co dzień w naszym otoczeniu. Podążaj trasą wytyczoną na mapie i odnajdź wszystkie zaznaczone gatunki.

Orientacyjny czas trwania: 45 minut

 

„Rzadkie, chronione, niebezpieczne” – spacer po kolekcjach w centralnej części ogrodu. Poznaj gatunki, które są pod ochroną prawną, które są rzadko spotykane w naturze i takie, które rozprzestrzeniają się tak szybko, że są zagrożeniem dla innych roślin.

Orientacyjny czas trwania: 45 minut

 

„Botaniczna wędrówka z Alicją” – podążaj Szlakiem Alicji i rozwiązuj zagadki botaniczne. Spójrz na świat roślin w makro- i mikroskali, przejdź Labirynt i użyj swoich zmysłów, bo lepiej poznać różne rośliny.

Orientacyjny czas trwania: 60 minut

Rezerwacje jak zawsze za pośrednictwem strony marszewo.nakiedy.pl

 

Zapraszamy!