Wydawca treści Wydawca treści

Ogrodowa Niedziela 1 października - Leśne Stwory

Ogrodowa Niedziela 1 października - Leśne Stwory

 
1 października, w ramach cyklu #OgrodoweNiedziele, zapraszamy na rodzinne warsztaty z drewnem pt. "Leśne stwory". Z kawałków drewna i przy użyciu prostych narzędzi będzie można wykonać własnego leśnego stwora. Porozmawiamy też o samym drewnie - skąd się bierze i jak jest wykorzystywane.
 
Zajęcia poprowadzi nasz ogrodnik i edukator - Waldemar Hinc.
 
Początek warsztatów o 11:00 i 13:00.
 
UWAGA! Zajęcia na ZAPISY! Jak zawsze za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl
 
Oprócz zajęć możliwość swobodnego zwiedzania ogrodu, wypoczynku i skorzystania z ogniska.

Ogrodowa Niedziela 21 września: Leśna biżuteria i Bushcraft

Ogrodowa Niedziela 21 września: Leśna biżuteria i Bushcraft

W najbliższą niedzielę 24 września, w ramach cyklu #OgrodoweNiedziele zapraszamy na dwa warsztaty:

 "Leśna biżuteria i nie tylko". Uczestnicy wykonają, za pomocą ostrych narzędzi (noże, piły itp.) leśne ozdoby (i nie tylko). Warsztaty poprowadzi nasz edukator Witold Ciechanowicz. Początek warsztatów o godzinie 11:00 i 13:00.

 

“Bushcraft - przygotowanie ognia i obozu w terenie. Warsztaty prowadzi Jacek Zalewski. Początek warsztatów o godzinie 11:00 i 13:00.

 

Zapisy jak zawsze za pośrednictwem strony internetowej.

Dla wszystkich ogród ogólnodostępny w godzinach 10:00-16:00, z możliwością swobodnego zwiedzania, aktywnego wypoczynku i skorzystania z ogniska.

Zapraszamy!

 

Ogrodowa Niedziela: Warsztaty z drewnem dla najmłodszych

Ogrodowa Niedziela: Warsztaty z drewnem dla najmłodszych

Proste warsztaty z drewnem dla najmłodszych. Warsztaty prowadzi Waldemar Hinc. Ilość miejsc na warsztaty ograniczona, konieczna rezerwacja:

Rezerwacja miejsca


Ogrodowa niedziela: Rosną tutaj głównie lasy gospodarcze, ukształtowane przez człowieka, które powstały w miejscu lasów pierwotnych, wyciętych przez ostatnie tysiąclecia

Ogrodowa niedziela: Rosną tutaj głównie lasy gospodarcze, ukształtowane przez człowieka, które powstały w miejscu lasów pierwotnych, wyciętych przez ostatnie tysiąclecia

O tym jak nasze wybory wpływają na las porozmawiamy na warsztatach które poprowadzi Witold Ciechanowicz

 

Początek warsztatów o godzinie 11:00 i 13:00.  Zapisy pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl/ Dla wszystkich ogród będzie ogólnodostępny w godzinach 10:00-16:00, z możliwością swobodnego zwiedzania, aktywnego wypoczynku i skorzystania z ogniska (nie używamy prywatnych grilli!)

Ogrodowa Niedziela - Zaplanuj - Zanocuj - Zabierz

Ogrodowa Niedziela - Zaplanuj - Zanocuj - Zabierz

Przed nami jeszcze 2 tygodnie wakacji! Jeszcze jest czas na niezwykłą przygodę, np. taką z nocowaniem w lesie.
 
Jak zaplanować taką wyprawę legalnie, bezpiecznie i z poszanowaniem przyrody? Co zabrać? O czym nie zapomnieć? Jak skompletować leśny ekwipunek?
O tym wszystkim opowiedzą członkowie Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu w czasie warsztatów "Zaplanuj - Zanocuj - Zabierz" w ramach cyklu #OgrodoweNiedziele w naszym ogrodzie.
 
Początek warsztatów o godzinie 11:00 i 13:00. UWAGA! ZAPISY!! Za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl
 
Dla wszystkich ogród będzie ogólnodostępny w godzinach 10:00-16:00, z możliwością swobodnego zwiedzania, aktywnego wypoczynku i skorzystania z ogniska (nie używamy prywatnych grilli!)
 

Ogrodowa Niedziela - Opowiedział dzięcioł sowie

Ogrodowa Niedziela - Opowiedział dzięcioł sowie

Uwaga, uwaga!! Do naszego ogrodu powraca klasyka w wydaniu śpiewanym, czyli... spektakl "Opowiedział dzięcioł sowie" Jana Brzechwy w niezwykłej adaptacji Teatru Czwarte Miasto
 
Przedstawienie dla widzów w każdym wieku już w najbliższą niedzielę o godzinie 12:00. Z uwagi na niepewną pogodę spektakl planowany w budynku edukacyjnym.
UWAGA!! ZAPISY!! Od godz. 9:00 w czwartek za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl
 
Jeżeli aura okaże się łaskawsza niż dzisiejsze prognozy, spektakl przeniesiemy do teatru leśnego LOB i zwiększymy liczbę rezerwacji (sprawdźcie dostępność miejsc w sobotę popołudniu).
 
Ogród będzie ogólnodostępny w godzinach 10:00-16:00, jak zawsze z okazją do swobodnego zwiedzania, wypoczynku i skorzystania z ogniska.
 
Do zobaczenia w ogrodzie
 
 

NIE MA NAS W NIEDZIELĘ 6.08!

NIE MA NAS W NIEDZIELĘ 6.08!

UWAGA!!
W najbliższą niedzielę 6.08 Leśny Ogród Botaniczny będzie ZAMKNIĘTY z powodu planowanego wyłączenia z ruchu ulicy Marszewskiej w godz. 6:30-16:00, w związku z zawodami triathlonowymi IRONMAN GDYNIA.

Zapraszamy za tydzień, 13.08 na kolejne spotkanie z cyklu #OgrodoweNiedziele.

Ogrodowa Niedziela - Kolory z natury

Ogrodowa Niedziela - Kolory z natury

Cytrynowy, pistacjowy, jagodowy... Te określenia dotyczą nie tylko smaków, ale także kolorów.

Od wieków jednym z głównych źródeł kolorów są rośliny. Czy jednak kolor kasztanowy rzeczywiście uzyskamy z liści kasztana? Jaki kolor miałby dębowy? Z jakich roślin uzyskać czerwień?

O tym wszystkim porozmawiamy w najbliższą niedzielę w LOB "Marszewo" w ramach cyklu #OgrodoweNiedziele.

Zapraszamy na warsztaty "Kolory z natury ", które poprowadzi Elżbieta Zeman.
UWAGA!! ZAPISY!! Jak zawsze od 9:00 za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl

Dla wszystkich ogród będzie ogólnodostępny w godzinach 10:00-16:00, z możliwością swobodnego zwiedzania, aktywnego wypoczynku i skorzystania z ogniska.

Do zobaczenia w ogrodzie!

Ogrodowa Niedziela - Rysować każdy może... Rysujemy liście drzew

Ogrodowa Niedziela - Rysować każdy może... Rysujemy liście drzew

Rysować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej
 
W najbliższą niedzielę, w ramach cyklu #ogrodoweNiedziele zapraszamy do ogrodu na relaksujące zajęcia dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez naszego leśnika-edukatora Witolda. Rysując wspólnie liście drzew, uczymy się je rozpoznawać. Nasze rysunki będą na tyle dobre, że na ich podstawie rozpoznamy w terenie rysowane przed chwilą drzewa.
 
Początek zajęć o 11:00 i 13:00.
UWAGA! ZAPISY! Od 9:00 na stronie https://marszewo.nakiedy.pl
 
Dla wszystkich odwiedzających ogród ogólnodostępny w godzinach 10:00-16:00 z możliwością swobodnego zwiedzania, aktywnego wypoczynku i skorzystania z ogniska (NIE KORZYSTAMY Z PRYWATNYCH GRILLI!)
 
Zapraszamy!

Ogrodowa Niedziela - Leśne pszczoły

Ogrodowa Niedziela - Leśne pszczoły

Lipiec - lipa - pszczoła - miód
Taki ciąg skojarzeń idealnie oddaje tematykę najbliższego niedzielnego spotkania w Leśnym Ogrodzie Botanicznym.
 
W ramach cyklu #OgrodoweNiedziele zapraszamy na zajęcia "Leśne pszczoły". Warsztaty poprowadzi nasz edukator i pszczelarz, Waldek.
 

Porozmawiamy o pszczołach, tych hodowanych w pasiekach i tych dzikich, leśnych. I o projekcie Nadleśnictwa Gdańsk przywracania rodzimego podgatunku pszczoły do lasów.

Będzie można przyjrzeć się z bliska pszczołom w ulu pokazowym. Opowiemy trochę o pracy pszczelarza, m.in. będzie okazja zobaczyć, w jaki sposób miód z plastrów trafia do słoików.

Chętni będą mogli spróbować zrobić świeczkę z wosku pszczelego lub zbić drewniane ramki do uli.

 
Początek warsztatów o 11:00 i 13:00. Tym razem BEZ ZAPISÓW!
 
Jak zawsze ogród ogólnodostępny w godzinach 10:00-16:00, z okazją do swobodnego zwiedzania, aktywnego wypoczynku i skorzystania z ogniska.
 
Zapraszamy do ogrodu!

NIE MA NAS W TĘ NIEDZIELĘ

NIE MA NAS W TĘ NIEDZIELĘ

UWAGA!!!
W najbliższą niedzielę, 25.06, wyjątkowo Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" w Gdyni, Nadleśnictwo Gdańsk będzie NIECZYNNY!
 
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Ogrodowe Niedziele za tydzień, 02.07.2023!
 
Część leśna ogrodu ze szlakami edukacyjnymi jest jak zawsze ogólnodostępna przez cały czas.

Ogrodowa Niedziela - Oczywiste i nieoczywiste rzeczy z drewna

Ogrodowa Niedziela - Oczywiste i nieoczywiste rzeczy z drewna

Drewno konstrukcyjne, meble, opał, papier... to tylko niektóre zastosowania drewna, które jako pierwsze przychodzą do głowy. A jest ich znacznie więcej! I o nich będziemy mówić w najbliższą #OgrodowaNiedziela.
 
Zapraszamy na zajęcia "Oczywiste i nieoczywiste rzeczy z drewna" połączone z warsztatami rodzinnymi. Spróbujemy stworzyć coś niezwykłego z drewna i różnych materiałów drewnopochodnych. Zajęcia poprowadzi nasz botanik, Joanna. Początek o 11:00 i 13:00.
 
UWAGA!! ZAPISY!! Jak zawsze od 9:00 za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl.
 
Dla wszystkich ogród ogólnodostępny w godzinach 10:00-16:00, z możliwością swobodnego zwiedzania, aktywnego wypoczynku i skorzystania z ogniska (Przypominany, że nie korzystamy z prywatnych grilli!!)

Ogrodowa Niedziela - Leśne krzewy, byliny, paprocie

Ogrodowa Niedziela - Leśne krzewy, byliny, paprocie

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu #OgrodoweNiedziele i ciąg dalszy opowieści o różnorodności naszych lasów.
 
W najbliższą niedzielę 2.07 zapraszamy na warsztaty "Leśne krzewy, byliny, paprocie". Spacer po ogrodzie zakończony warsztatami z tworzeniem botanicznych obrazów poprowadzi nasz botanik, Joanna. Początek warsztatów o godzinie 11:00 i 13:00. W przypadku opadów zajęcia zostaną ograniczone do części warsztatowej w budynku.
 
UWAGA!! ZAPISY!! Jak zawsze za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl od godz. 9:00
W przypadku rodzin - 1 rezerwacja=1 stanowisko rodzinne.
 
Dla wszystkich ogród ogólnodostępny w godzinach 10:00-16:00. Zachęcamy do zwiedzania i aktywnego wypoczynku. Możliwość skorzystania z ogniska (nie rozpalamy prywatnych grilli!)
 
Do zobaczenia w ogrodzie!

Ogrodowa Niedziela - Siedmioro Wspaniałych

Ogrodowa Niedziela - Siedmioro Wspaniałych

Kolejna OgrodowaNiedziela będzie miała aż 7 bohaterów!
 
Zapraszamy na rodzinne warsztaty "Siedmioro Wspaniałych, czyli opowieści o naszych głównych drzewach". Porozmawiamy o tym, czym się charakteryzują, jak je rozpoznać, jakie lasy tworzą i jakie dają drewno. A potem będzie część plastyczna warsztatów, oczywiście z drzewami w roli głównej!
 
Warsztaty poprowadzi nasz botanik, Joanna. Początek zajęć o 11:00 i 13:00, w budynku edukacyjnym. UWAGA ZAPISY!!! Jak zawsze od 9:00 w czwartek,  za pośrednictwem strony https://marszewo.nakiedy.pl
 
Dodatkowo, dla wszystkich, możliwość zagrania w gry terenowe z mapą oraz aktywności na placu edukacyjnym.
 
Ogród ogólnodostępny w godz. 10:00-16:00. Zachęcamy do spacerowania, odpoczywania. Możliwość skorzystania z ogniska (NIE UŻYWAMY PRYWATNYCH GRILLI!).
 
Do zobaczenia w ogrodzie!

Ogrodowa Niedziela - Muzyka w lesie

Ogrodowa Niedziela - Muzyka w lesie

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu #OgrodoweNiedziele. Tym razem królować będzie muzyka!
 
O godz. 12:00 w naszym leśnym teatrze odbędzie się koncert pt. "Muzyka w lesie". Wystąpią dzieci z Sopockiej Grupy Skrzypcowej w wieku od 5 do 14 lat, które uczą się gry na skrzypcach Metodą Suzuki pod kierunkiem p. Katarzyny Zawadzkiej.
 
Koncert „Muzyka w Lesie’’ jest zwieńczeniem ich całorocznej pracy. Usłyszymy zarówno melodie folkowe, taneczne, jak i klasyczne. Metoda Suzuki to radość bycia ze sobą i dzielenia się dobrymi emocjami.
 
Zapraszamy też do budynku edukacyjnego na aktywności plastyczne "Moja muzyka w lesie". Od godz. 11:00 w sali warsztatowej będą czekać kartki i przybory plastyczne. Będzie można stworzyć własną wizję lasu pełnego dźwięków.
 
A tych, którzy mają bardziej praktyczne podejście do życia, od 13:00 zapraszamy na pokaz pracy arborysty. Zobaczycie jak wygląda profesjonalna wspinaczka na drzewa i dowiecie się, w jakim celu się ją wykonuje.
 
Tym razem wszystkie atrakcje BEZ ZAPISÓW.
 
Jak zawsze zachęcamy do zwiedzania ogrodu, spacerowania i wypoczywania. Ognisko również będzie rozpalone (NIE ROZSTAWIAMY PRYWATNYCH GRILLI).
 
Ogród otwarty będzie w godz. 10:00-16:00.
 
Do zobaczenia w ogrodzie!

Ogrodowa Niedziela - Leśny piknik!

Ogrodowa Niedziela - Leśny piknik!

Początek czerwca, zatem czas na... LEŚNY PIKNIK!
 
W najbliższą niedzielę będzie się sporo działo w Leśnym Ogrodzie.  
Co mamy w planie?:
 
  • o 11:00 i 13:00, "Leśne stwory" - rodzinne warsztaty z drewnem, budynek edukacyjny; NA ZAPISY!
  • o 12:00 - "Kosz" - spektakl Teatr Czwarte Miasto na scenie leśnego teatru; NA ZAPISY!
  • o 14:00 - "Roślinne obrazy" - rodzinne warsztaty, klasa "pod chmurką" na placu edukacyjnym; NA ZAPISY
  • od 11:00 - pokazy gry w badmintona, plac edukacyjny; Szkoła Badmintona ; BEZ ZAPISÓW
  • od 11:00 - strefa "Zanocuj w lesie", z nauką umiejętności przydatnych w czasie wyprawy; BEZ ZAPISÓW
  • od 11:00 - strefa "Dziczyzna jest zdrowa i zrównoważona", zajęcia z niespodzianką; w sąsiedztwie wiaty ogniskowej; BEZ ZAPISÓW
  • od 13:00 - "Czy zupa z pokrzyw parzy?", degustacja; przy budynku edukacyjnym, BEZ ZAPISÓW
  • od 11:00 - "Zaszyfrowany las" - gra terenowa z mapą, do pobrania przy wejściu do budynku edukacyjnego; BEZ ZAPISÓW
  • od 10:00 - "Kolory ogrodu", gra terenowa dla najmłodszych (z opiekunami), do pobrania w budynku edukacyjnym; BEZ ZAPISÓW
 
Ponadto, jak zawsze, okazja do swobodnego zwiedzania i wypoczynku oraz możliwość skorzystania z ogniska.
 
UWAGA!! Przypominamy, że na terenie ogrodu NIE UŻYWAMY PRYWATNYCH GRILLI!! Zapraszamy natomiast na ognisko!
 
ZAPISY na warsztaty za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl
 
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych polecamy wspólny transport z rodziną/znajomymi, a dla osób z sąsiedztwa - spacer lub dojazd rowerem.
 
Do zobaczenia w ogrodzie!

Ogrodowa Niedziela - w poszukiwaniu śladów dzikusów

Ogrodowa Niedziela - w poszukiwaniu śladów dzikusów

Las jest pełen tropów i śladów... Zostawiają je różni mieszkańcy lasu - ssaki, ptaki czy bezkręgowce, aktywne w ciągu dnia lub nocą. Odbicie łapy, norka i wzruszone podłoże obok, jajko, które wypadło z gniazda lub które wykradł i zgubił leśny drapieżnik... Zwykle tego nie dostrzegamy i omijamy.
 
W najbliższą #OgrodowąNiedzielę zapraszamy do Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" w Gdyni, Nadleśnictwo Gdańsk na warsztaty "W poszukiwaniu śladów dzikusów". Będzie okazja, by w zgodzie z etyką obserwatora przyrody postawić pierwsze, a może kolejne kroki tropiciela przyrodniczych zagadek. Warsztaty poprowadzi edukatorka - Ewelina Kurach. Jeśli masz, weź ze sobą lornetkę, lupę i karimatę lub koc, bo przycupniemy tu i ówdzie.
UWAGA! ZAPISY!! Jak zawsze, w czwartek od 9:00 za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl
 
Wszystkich, bez zapisów zachęcamy do zwiedzania ogrodu do aktywności na placu edukacyjnym i korzystania z gier terenowych z mapą. Jak zawsze, będzie też rozpalone ognisko.
 
Ogród ogólnodostępny w godz. 10:00-16:00
 

Ogrodowa Niedziela - Co jedzą huby i co z tego wynika dla lasu i dla przemysłu naftowego

Ogrodowa Niedziela - Co jedzą huby i co z tego wynika dla lasu i dla przemysłu naftowego

W najbliższą niedzielę, wspólnie z Witoldem Ciechanowiczem, leśnikiem i edukatorem w LOB Marszewo zapraszamy na leśny spacer pt. "Co jedzą huby i co z tego wynika dla lasu i dla przemysłu naftowego". Pod drodze będziemy szukać grzybów nadrzewnych, zastanawiać się co i jak jedzą i jakie to ma skutki.Początek o godzinie 11:00 i 13:00.
 
Uwaga! ZAPISY!! Jak zawsze w czwartek od godziny 9:00, za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl.
 
Na wszystkich chętnych, bez zapisów, czekają gry terenowe z mapą oraz aktywności na placu edukacyjnym (plac na lewo od wewnętrznego parkingu).
 
Ogród ogólnodostępny w godzinach 10:00-16:00, z możliwością swobodnego zwiedzania, wypoczynku i skorzystania z ogniska.

Ogrodowa Niedziela - Leśny zakątek ogrodu

Ogrodowa Niedziela - Leśny zakątek ogrodu

Macie ogródek albo działkę? Jeśli tak, to proponujemy, żebyście znaleźli w nim trochę miejsca na leśne rośliny.
 
W najbliższą niedzielę zapraszamy do ogrodu na zajęcia "Leśny zakątek w ogrodzie". Porozmawiamy o tym, jak dobierać rośliny i na co zwracać uwagę projektując taki leśny fragment. "Potrenujemy" projektowanie na papierze, a potem... coś posiejemy. Zajęcia dla rodzin i samodzielnych ogrodników poprowadzi nasz botaniczka Joanna oraz studenci z Koło Ogrodniczo-Studenckie KOS PG Politechniki Gdańskiej. Początek o 11:00 i 13:00.
 
UWAGA!! Zajęcia na zapisy!! Jak zawsze za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl.
Początek rezerwacji o 9:00 (liczba miejsc ograniczona).
 
Wszystkich zachęcamy do spacerów po centralnej i leśnej części ogrodu oraz korzystania z ogniska.
Wstęp wolny.

ogrodowa Niedziela - Zaplątani w przyrodę

ogrodowa Niedziela - Zaplątani w przyrodę

Kolejna warsztatowa OgrodowaNiedziela przed nami
 
Zapraszamy na rodzinne zajęcia "Zaplątani w przyrodę". Przy użyciu gwoździ, młotka i oczywiście drewnianej deseczki będzie można stworzyć własne dzieło w tematyce leśnej metodą String Art. Zajęcia poprowadzi nasza botaniczka Joanna.
 
UWAGA!! Zapisy!! Za pośrednictwem strony internetowej https://marszewo.nakiedy.pl od godz. 9:00
 
Dla wszystkich odwiedzających ogród przygotowane będą też ogólnodostępne aktywności - gra terenowa z mapą i zabawy na placu edukacyjnym.
 
Zachęcamy też do spacerowania po terenie ogrodu i leśnych szlakach edukacyjnych oraz skorzystania z ogniska.
Jak zawsze wstęp wolny.
 
UWAGA!
1.05 i 3.05 ogród będzie zamknięty. Zapraszamy natomiast 2.05 w godz. 9:00-15:00.