Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Oferta edukacyjna Leśnego Ogrodu Botanicznego

Oferta edukacyjna Leśnego Ogrodu Botanicznego

Leśny Ogród Botaniczny “Marszewo” prowadzi bezpłatne i odpłatne zajęcia w duchu Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju (EZR), wypełniające wymogi podstawy programowej. Więcej o tym czym jest EZR można przeczytać m.in. tu

Zajęcia są dostosowane do różnych grup wiekowych. Obecnie, z uwagi na obostrzenia paandemiczne, oferta zajęc jest ograniczona do zajęć na zewnątrz. W przyszłości mamy nadzieję powrócić również do zajęć w sali, zwłaszcza do zajęć warsztatowych.

Proponowane obecnie tematy zajęć z edukatorem:

  • "Dotknij lasu" - dla przedszkolaków i uczniów klas 1-2 szkoły podstawowej; spacer po kolekcjach botanicznych ogrodu lub fragmentach lasu; proste zajęcia nastawione na wykorzystanie zmysłów w kontakcie z przyrodą i na kreatywną zabawę; różnicujemy stopień skomplikowania zajęć ze względu na wiek dzieci.
  • "Spacer z mapą" - dla uczniów klas 3-5 szkoły podstawowej ja również starszych; dzieci nauczą się w bezpieczny sposób orientacji w terenie, samodzielnie poruszając się z kompasem i mapą po tereni ogrodzonym ogrodu i rozwiązując zadania. Dzieciaki to uwielbiają! Więcej informacji o zajęciach tu
  • "Drewno: dla lasu, dla ludzi - spacer po lesie" - wspólny spacer z leśnikiem-edukatorem - zajęcia dla starszych klas szkoły podstawowej, także dla młodzieży i dorosłych (różnicujemy stopień skomplikowania zajęć ze względu na wiek uczestników). Zajęcia dotyczące roli drewna w życiu człowieka oraz lasu. W przypadku młodszych uczestników połączone z zabawami ruchowymi po lesie i przypomnieniem rozpoznawania 3-4 gatunków drzew.

Dodatkowo - "Ogrodowe sam na sam", czyli zajęcia samodzielne, prowadzone przez nauczyciela/opiekuna grupy, z wykorzystaniem materiałów edudakcyjnych ogrodu (scenariuszy zajęć, gier terenowych). Do dyspozycji są także szlaki edukacyjne w części lesnej ogrodu - Szlak Alicji i Szlak korzeni

 

Samodzielny Spacer z mapą (więcej o zajęciach, mapy do pobrania) do dyspozycji w ogrodzie: podkładki, ołówki, busole, mapy (lepiej wcześniej wydrukować).

Pakiet scenariuszy od edukatorów Norweskich. Polecamy dla starszych dzieci (od ok 9-10 lat), młodzieży i dorosłych. Polecamy scenariusz howocześni obywatele dążą do zapewnienia zrównoważonej przyszłości. Zalaminowane zdjęcia do zajęć dostępne na miejscu. Materiały w dziale materiały do pobrania, załącznik "Pakiet scenariuszy edukacyjnych"

"Skarby", "Paleta kolorów", "Symetria" i inne zabawy -  Zajęcia dla młodszych dzieci i nie tylko.

Botaniczne kolorowanki - potężny pakiet botanicznych rysunków do kolorowania. Poproś pracowników ogrodu o kredki, drewniane podkładki, Klasa pod Chmurką czeka.

Rysujemy, malujemy, drzewa poznajemy. Nauka rozpoznawania wybranych gatunków drzew, poprzez rysowanie ich liści. Zajęcia w oparciu o zeszyt autorstwa Grażyny Głuch, Oficyna Wydawnicza Forest. Prowadzący rysuje schematycznie liść wg. powyższego opracowania na tablicy suchościeralnej. Uczestnicy powtarzają rysunek na kartach A4 złożonych podwójnie. Polecamy naszym zdaniem najprostrze liście: buk, grab, wiąz, dąb, lipa, olsza, osika. Proponujemy pominięcie rysowania owoców. Materiały do pobrania na miejscu.

 

Jak skorzystać z naszej oferty zajęć edukacyjnych?

Zbierz grupę minimum 12 osób, wybierz temat, który Cię interesuje i zarezerwuj dogodny termin. Szczegóły rezerwacji w zakładce "Rezerwacja zajęć edukacyjnych"

Jeśli chcesz przyjść w mniejszej grupie niż 12 osób - wybierz rezerwację zajęć  samodzielnych "Ogrodowe sam na sam". Bardzo polecamy też zdobywanie Odznaki Leśnego Odkrywcy!

 

Pogoda

Bądź przygotowany na każdą pogodę. Zajęcia prowadzimy na zewnątrz, budynek edukacyjny jest obecnie wyłączony z użytkowania. Wyjątek stanowi nagłe załamanie pogody i naprawdę trudne warunki. Wówczas możemy zmienić zajęcia tak, by odbywały się pod dachem, w naszych ogrzewanych salach.


Większa grupa

Jeśli planujesz przyjechać do nas grupą liczniejszą niż 1 klasa (powyżej 25 osób), uwzględnij w planowanym czasie rezerwacji podział grupy na mniejsze. Weź pod uwagę, że prowadzimy zajęcia w lesie, w niekiedy trudnym, pagórkowatym terenie. Mniejsza grupa to większe bezpieczeństwo i jakość zajęć.

 

Przedszkolaki 

Wiek - od 5 lat. Optymalna wielkość grupy to 16 osób. Twoja grupa liczy więcej dzieci? Przeczytaj nasze uwagi z punktu wyżej.


Szlaki edukacyjne

w czasie pobytu w ogrodzie warto wybrać się na spacer Szlakiem Alicji w zaczarowanym lesie lub Szlakiem korzeni. Można to zrobić we własnym zakresie, w czasie wolnym.

 

Przed zajęciami z grupą zorganizowaną prosimy opiekuna o podpisanie regulaminu, zaś po zajęciach - ankiety. Z dokumetem można się zapoznać wcześniej - jest załącznikiem na dole artykułu (nie trzeba go drukować!)

 

Płatności

W związku ze zmianami prawnymi dotyczącymi wystawiania faktur od 2020 r., informujemy, że należy zgłaszać chęć otrzymania faktury bezśrednio po dokonaniu płatności na adres - gdansk@gdansk.lasy.gov.pl, katarzyna.semenowicz@gdansk.lasy.gov.pl. W przypadku odwołania płatnego  ogniska prosimy również przesłać dane do przelewu. Wpłaty przychodzą przez system pośredniczący i nie dysponujemy danymi potrzebnymi do przelewu (nr. konta, nazwa, nazwisko odbiorcy).

Zapraszamy do korzystania z naszych zajęć!