Asset Publisher Asset Publisher

OGRODOWE NIEDZIELE

OGRODOWE NIEDZIELE

Miło nam poinformować, że powracamy z naszym cyklem cotygodniowych spotkań w ogrodzie!
 
To okazja, żeby spędzić czas w kontakcie z przyrodą, wziąć udział w warsztatach i spacerach, skorzystać z ogniska. 
 
Co tydzień przedstawiamy inny temat, związany z różnorodnością i użytkowaniem przyrody, kulturą i sztuką. Zajęcia prowadzone są leśników, botaników, zoologów, znawców różnych rzemiosł, przedstawicieli świata kultury i sztuki. 
 
Udział w części zajęć będzie wymagał wcześniejszej rezerwacji (rezerwacje na stronie marszewo.nakiedy.pl w tygodniu poprzedzającym daną niedzielę!!!).
Zachęcamy również do korzystania z naszych gier terenowych do samodzielnego rozwiązywania.
 
SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE NAJBLIŻSZEGO TEMATU ZAWSZE W CZWARTEK RANO W POŚCIE NA PROFILU FB NADLEŚNICTWA GDAŃSK: https://www.facebook.com/nadlesnictwo.gdansk
 
WSTĘP WOLNY!
 
Tematy najbliższych Ogrodowych Niedziel:
 
  3.04.2022 - "Poczytajmy o lesie"; prowadzący - Joanna Bloch-Orłowska (Ndl. Gdańsk)
10.04.2022 - "Powrót do dzikości - warsztaty z drewnem"; Witold Ciechanowicz (Ndl. Gdańsk)  REZERWACJA!!
17.04.2022 - NIECZYNNE (Wielkanoc)
24.04.2022 - "Sznurkiem malowane" - obrazy na drewnie metodą String art; prowadzący - Joanna
Bloch-Orłowska (Ndl. Gdańsk); REZERWACJA!
  1.05.2022 - "Kleszcze pod lupą"; prowadzący - Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań) 
  8.05.2022 - "Opowieści o dzikich zapylaczach"; prowadzący - Asia Roczyńska i Kasia Mesierka, dzicyzapylacze.pl
15.05.2022 - NIECZYNNE
22.05.2022 - "Zafascynuj się roślinami" - botaniczne zajęcia z okazji obchodzonego 18.05 międzynarodowego dnia "Fascination of Plant Day"
29.05.2022 - "Pchła szachrajka" - spektakl dla dzieci Teatru 4Miasto
 5.06.2022 - Piknik Leśny
12.06.2022 - "Lisie sprawy"; prowadzący - Jutyna Haładaj; ZAPISY!!
19.06.2022 - ZMIANA! "Miodobranie" prowadzący - Waldemar Hinc (Ndl. Gdańsk)
26.06.2022 - ZMIANA! "Psiakość" - spektakl Teatru Komedii Valldal z Grupą Teatralną Naco Tomi (ZAPISY)
03.07.2022 - "Powrót do dzikości - warsztaty z drewnem" + spacer "Czy leśnicy dokarmiają zwierzęta…"; prowadzący - Witold Ciechanowicz (Ndl. Gdańsk); ZAPISY!!
10.07.2022 - ZMIANA! "Zaplanuj-Zanocuj-Zabierz"; prowadzący - Przemysław Płoskonka (Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu) (BEZ ZAPISÓW)oraz: Harcerskie trasy - pirackiego abordażu, starożytnych odkrywców i postapokalistycznego zombie" NKIH "Leśna szkółka" (ZAPISY)
17.07.2022 - "Kolory z natury" rodzinne warsztaty z wykorzystaniem roślinnych barwników; prowadzący - Elżbieta Zeman; ZAPISY!
24.07.2022 - "O wilku mowa" prelekcja o wilkach; prowadzący - Adam Gełdon; BEZ ZAPISÓW;
                  DODATKOWO - warsztaty harcerskie NA ZAPISY!: "Alfabet morse'a" i "Szyfry -  minimalistyczna gra fabularna"
31.07.2022 - "Patchwork"; pokaz i warsztaty; prowadzący - Elżbieta Zeman; ZAPISY!!
07.08.2022 - NIECZYNNE (Triathlon IRONMAN GDYNIA)
14.08.2022 - "Rośliny użytkowe na co dzień" - warsztaty rodzinne z tworzeniem mydeł i balsamu z wykorzystaniem roślin; prowadzący - Joanna Wansel; ZAPISY!!

21.08.2022 - "Zaplątani w przyrodę" - warsztaty rodzinne z tworzenia prac na drewnie metodą String Art; prowadzący - Joanna Bloch-Orłowska (Ndl. Gdańsk); ZAPISY!!

28.08.2022 - Warsztaty snycerskie; prowadzący - Waldemar Hinc

  4.09.2022 - "Rok w lesie" - warsztaty rodzinne; prowadzący - Ewelina Kurach; ZAPISY!!

11.09.2022 - "Drzewo - drewno - deska. O roli lasu w Gdyni"; prowadzący - Dawid Gajos (Muzeum Miasta Gdyni); ZAPISY!!

18.09.2022 - "Widzę, czuję, słyszę... jesienny las"; prowadzący - Justyna Haładaj; ZAPISY!!

25.09.2022 - "Europejski Tydzień Zrówoważonego Rozwoju w Leśnym Ogrodzie Botanicznym"; spacer, warsztaty, gra terenowa; ZAPISY!!

02.10.2022 - "Jesienny las w domu" - warsztaty z tworzenia ozdobnych wieńców na drzwi; Prowadzący - Karolina Grynder; ZAPISY!!

09.10.2022 - Dni Otwarte Funduszy Europejskich w LOB "Marszewo" - gra rodzinna "Znajdź Unię w ogrodzie" (BEZ ZAPISÓW") i "Francuskie popołudnie" - koncert przebojów muzyki francuskiej w wykonaniu Mateusza Deskiwicza i trio jazzowego (ZAPISY!!)

16.10.2022 - "Kosz" - spektakl Teatru 4Miasto w reż. Piotra Srebrowskiego oraz "Działamy w klimacie w Marszewie" - rodzinne warsztaty o niemarnowaniu jedzenia, przygotowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku; ZAPISY!!

23.10.2022 - "Podstawy snycerki"; warsztaty dla osób od 12 lat; prowadzący - Waldemar Hinc (Ndl. Gdańsk); ZAPISY!!

30.10.2022 - "Dzika biżuteria" - warsztaty pracy z drewnem; prowadzący - Witold Ciechanowicz (Ndl. Gdańsk); ZAPISY!!

 

 
 

Leśny Piknik w ogrodzie

Leśny Piknik w ogrodzie

5 czerwca zapraszamy na szczególną Ogrodową Niedzielę,

czyli

LEŚNY PIKNIK

 

W programie warsztaty, spacery, gry terenowe, spektakl teatralny i jak zawsze piknikowanie!

 

Harmonogram wydarzenia:

10:30-12:30 „Leśna biżuteria” – rodzinne warsztaty z drewnem (Witold Ciechanowicz, Ndl. Gdańsk); REZERWACJA

10:30-11:30 „Leśne pszczoły” – spacer z prezentacją projektu pszczelego Nadleśnictwa Gdańsk (Waldemar Hinc, Ndl. Gdańsk)

od 12:00 „Zupa nie parzy” – degustacja zupy z pokrzyw i gra terenowa – "Co nas żywi, co nas leczy?"  – o roślinach leczniczych i jadalnych

12:30-13:30 „Alicja w Krainie czarów”; Bałtycki Teatr Różnorodności, organizator  – Gdynia Rodzinna; po spektaklu – gra terenowa na leśnym Szlaku Alicji w zaczarowanym lesie – "Ach ta Alicja!"

12:30-14:00 „Wystrugaj coś sam” – warsztaty z drewnem dla młodzieży i dorosłych (Waldemar Hinc, Ndl. Gdańsk); REZERWACJA

12:45-13:45 „Dlaczego ogród jest leśny?” – spacer botaniczny po kolekcjach LOB "Marszewo" (Joanna Bloch-Orłowska, Ndl. Gdańsk)

14:00-15:30 „Roślinne obrazy, czyli nic na siłę wszystko młotkiem” – rodzinne warsztaty botaniczno-plastyczne (Joanna Bloch-Orłowska, Ndl. Gdańsk); REZERWACJA

14:00-15:30 „Czy leśnicy dokarmiają zwierzęta i inne kontrowersyjne tematy – spacer raczej dla dorosłych” (Witold Ciechanowicz, Ndl. Gdańsk); REZERWACJA

Część wieczorna:

20:30-23:00 "Kto nocą lata i owady wymiata, czyli kilka słów o nietoperzach, zwłaszcza krajowych" – prezentacja oraz spacer do lasu w poszukiwaniu nietoperzy (Konrad Bidziński, Martyna Jankowska-Jarek); REZERWACJA

 

Rezerwacje za pośrednictwem strony marszewo.nakiedy.pl od czwartku rano!

Wstęp wolny.

ZAPRASZAMY!!!


Ogrodowe Niedziele

Ogrodowe Niedziele

Uwaga!

OGRODOWE NIEDZIELE SĄ ODWOŁANE!!

Jeśli projekt zostanie przywrócony, będziemy informować niezwłocznie. 

 

W WEEKENDY DOSTĘPNA JEST TYLKO LEŚNA CZĘŚĆ OGRODU, ZE SZLAKAMI EDUKACYJNYMI: ALICJI W ZACZAROWANYM LESIE I KORZENI.

PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA!!

 

"Ogrodowe Niedziele" to wydarzenia dedykowane indywidualnym odwiedzającym. Co tydzień, w godzinach 10:00-16:00 można zwiedzać Ogród oraz brać udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo i in.).

Zajęcia zwykle odbywają się w dwóch turach, o godz. 11:00 i 13:00.

W niektórych warsztatach liczba osób mogących wziąć udział jest ograniczona; w takich wypadkach przewidujemy zapisy, elektronicznie, link do strony tu. Rezerwacje zazwyczaj są dostępne w tygodniu poprzedzającym daną Ogrodową Niedzielę.

Zastrzegamy prawo zmian w tematyce zajęć.

Każdorazowo rozpalane jest także ognisko (prowiant we własnym zakresie!). Wstęp (wraz z ogniskiem) bezpłatny!

Cykl "Ogrodowych Niedziel" jest dofinansowany w ramach projektu "Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi".

 

Program "Ogrodowych Niedziel" w 2019 r.:

  • 07.04 "Zostań Leśnym Odkrywcą" - Witold Ciechanowicz (Nadleśnictwo Gdańsk)
  • 14.04 „Fotografia i obserwacja ptaków w Polsce” – Zbigniew Klawikowski (Nadleśnictwo Gdańsk)
  • 21.04 WIELKANOC - OGRÓD ZAMKNIĘTY
  • 28.04 „Budowa domków dla owadów” – Waldemar Hinc, dr Joanna Bloch-Orłowska (Nadleśnictwo Gdańsk)
  • 05.05 „Kleszcze pod lupą” – dr Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań)
  • 12.05 „Znajdź Unię w Ogrodzie - Dni Otwarte Funduszy Europejskich”- Ewa Kaliszewska (Nadleśnictwo Gdańsk)
  • 19.05 "Co z tą przyrodą? Inteligencja wokół nas..." - Ewelina Kurach; warsztaty dla osób w wieku 5+ ZAPISY! (wkrótce!)
  • 26.05 "Lasy, łąki, zarośla - okiem botanika" - Joanna Bloch-Orłowska (Nadleśnictwo Gdańsk)
  • 01.06 (SOBOTA!!!) Piknik "Craftuj z leśnikami w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju"
  • 09.06 "Roślinne obrazy" - Ewa Kaliszewska (Nadleśnictwo Gdańsk) - konieczna wcześniejsza REZERWACJA!!!
  • 16.06 "Jadalne chwasty" - Emilia Krawczyk
  • 23.06 "Miodobranie" - Waldemar Hinc (Nadleśnictwo Gdańsk)
  • 30.06 "„Warsztaty pracy z drewnem płaskorzeźba, ornament z motywami dekoracyjnymi wykonanymi w technice reliefu wklęsłego lub wypukłego” - konieczna wcześniejsza REZERWACJA!!!
  • 07.07 "Mój ukochany kawałek lasu: spacer z leśnikiem po leśnych peryferiach ogrodu botanicznego" - Witold Ciechanowicz. Spacer dla dorosłych i młodzieży. REZERWACJA!!!
  • 14.07 "Kolory z natury" - Elżbieta Zeman - konieczna wcześniejsza REZERWACJA!!!
  • 21.07 "Książę Papusz i jego przyjaciele" - spektakl Teatru 4 Miasto - konieczna wcześniejsza REZERWACJA!!!
  • 28.07 "Co nas łączy z lasem? Warsztaty terenowe" - Wiktor Naturski (Nadleśnictwo Ustroń) - konieczna wcześniejsza REZERWACJA!!!
  • 04.08 "Zaplątani w przyrodę - obrazy tworzone metodą String Art" - Joanna Bloch-Orłowska (Nadleśnictwo Gdańsk)  - konieczna wcześniejsza REZERWACJA!!!
  • 11.08 - "Ogród w miniaturze" - warsztaty z kokedamy - Karolina Grynder - konieczna wcześniejsza REZERWACJA!!!
  • 18.08 - ZMIANA! - Warsztaty "Wracamy do drewna" Waldemar Hinc (Nadleśnictwo Gdańsk) - konieczna wcześniejsza REZERWACJA!!!
  • 25.08 - "Z mchu i paproci" spotkanie ze Stowarzyszeniem Polskiego Patchworku
  • 01.09 - "Znane i mniej znane sposoby wykorzystania grzybów” - prof. dr hab. Martin Kukwa (Uniwersytet Gdański) - konieczna wcześniejsza REZERWACJA!!!
  • 08.09 - "Leave No Trace" - Polska Szkoła Surwiwalu BEZ REZERWACJI!!!
  • ZMIANA!! 15.09 - "Mój ukochany kawałek lasu..." spacer interpretacyjny - Witold Ciechanowicz (Nadleśnictwo Gdańsk) - zajęcia dedykowane dla dorosłych i młodzieży; konieczna wcześniejsza REZERWACJA!!!
  • ZMIANA!! 22.09 - "Nadleśnictwo od podszewki" - Joanna Bloch-Orłowska (Nadleśnictwo Gdańsk)
  • ZMIANA!! 29.09 - "Ogrodowy koniec lata" - Joanna Bloch-Orłowska, Waldemar Hinc (Nadleśnictwo Gdańsk), w tym "Na folkowo" - Zespół Pieśni i Tańca "Jantar" Uniwersytetu Gdańskiego