Asset Publisher Asset Publisher

Back

Oferta edukacyjna Leśnego Ogrodu Botanicznego

Oferta edukacyjna Leśnego Ogrodu Botanicznego

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” prowadzi bezpłatne i odpłatne zajęcia w duchu Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju (EZR) , wypełniające wymogi podstawy programowej. Więcej o tym czym jest EZR można przeczytać m.in. tu

Zajęcia są dostosowane do różnych grup wiekowych.   

 • Rezerwacja wyłącznie przez formularz rezerwacji . Bardzo prosimy o ograniczenie rozmowy telefonicznej na rzecz weryfikacji wszystkich informacji na tej stronie Marszewa.
 • Weź pod uwagę, że jeśli będziesz chciał zarezerować zajęcia z tygodniowym wyprzedzeniem wiosną i latem, formularz pokaże bardzo nieliczne dostępne terminy lub nie pokaże ich wcale. Rezerwuj wcześniej, system pozwala na rezerwację nawet z 90 dniowym wyprzedzeniem. 
 • Warto rezerwować dwa lub więcej scenariuszy zajęć dla grupy jednego dnia.  
 • Jeśli nie potrzebujesz naszego edukatora, zarezerwuj zajęcia samodzielne (w formularzu wybierz scenariusz „Ogrodowe sam na sam”), można w takim przypadku wykorzystać materiały opublikowane na stronie lub pobrane na miejscu. Polecamy schematyczną, intreraktywną mapę, gdzie można sprawdzić lokalizację większość naszych atrakcji, sprawdzić treść tablic edukacyjnych.

 

 • Uwaga: przy rezerwacji zajęć system podaje dostępne dni i godziny rozpoczęcia zajęć.

Grupy które zarezerwowały zajęcia edukacyjne, mogą DODATKOWO skorzystać z OGNISKA, które wymaga osobnej rezerwacji i płatności przelewem, sprawdź szczegóły.  W razie bardzo niekorzystnej pogody (ulewny deszcz, niespodziewane dla grupy ochłodzenie itp.) istnieje możliwość zamiany na miejscu zajęć terenowych na równie interesujące zajęcia w ogrzewanej sali.

 

Proponowane obecnie tematy zajęć z edukatorem:
 • "Dotknij lasu" - dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej; spacer po kolekcjach botanicznych ogrodu; proste zajęcia nastawione na wykorzystanie zmysłów w kontakcie z przyrodą i na kreatywną zabawę; różnicujemy stopień skomplikowania zajęć, długość spaceru (od ok. 30 - 40 min do 1,5 h) ze względu na wiek dzieci i porę roku. Więcej informacji o zajęciach.
 • "Spacer z mapą" - dla uczniów klas 3-5 szkoły podstawowej jak również starszych; dzieci nauczą się w bezpieczny sposób orientacji w terenie, samodzielnie poruszając się z kompasem i mapą po tereni ogrodzonym ogrodu i rozwiązując zadania. Dzieciaki to uwielbiają! Więcej informacji o zajęciach.
 • "Drewno: dla lasu, dla ludzi - spacer po lesie" - wspólny spacer z leśnikiem-edukatorem - zajęcia dla starszych klas szkoły podstawowej, także dla młodzieży i dorosłych (różnicujemy stopień skomplikowania zajęć ze względu na wiek uczestników). Zajęcia dotyczące roli drewna w życiu człowieka oraz lasu. W przypadku młodszych uczestników połączone z zabawami ruchowymi po lesie i przypomnieniem rozpoznawania 3-4 gatunków drzew. Więcej o zajęciach.
 • Proste warsztaty z drewnem dla dzieci. Uczestnicy zajęć wykonują np. naszyjnik z pędów bzu czarnego i leszczyny, przy pomocy piły, małych noży itp. Opis zajęć i zdjęcia
 • Proste warsztaty z drewnem dla młodszych dzieci (przedszkole). Dzieci wykonują proste zabawki z gotowych elementów, lub wbijając małe gwoździki. Opis zajęć i zdjęcia.
 • "Rysujemy, malujemy, drzewa poznajemy". Nauka rozpoznawania wybranych gatunków drzew, poprzez rysowanie ich liści. Zajęcia w oparciu o zeszyt autorstwa Grażyny Głuch, Oficyna Wydawnicza Forest. Prowadzący rysuje schematycznie liść wg powyższego opracowania na tablicy suchościeralnej. Uczestnicy powtarzają rysunek na kartach A4 złożonych podwójnie. Polecamy naszym zdaniem najprostrze liście: buk, grab, wiąz, dąb, lipa, olsza, osika. Proponujemy pominięcie rysowania owoców. Materiały do pobrania na miejscu. Zajęcia świetnie się sprawdzają również online, zwłaszcza w okresie pracy zdalnej szkół. Szerszy opis scenariusza (tu dla wersji online)
 • "Rozpoznajemy głosy zwierząt". Nauka rozpoznawania głosów zwierząt (ssaków i przede wszystkim ptaków) dostosowana do wieku uczestników (optymalny ok 8 -10 lat), połączona z gawędą o wybranych gatunkach zwierząt, zakończona wspólnym rozwiązywaniem testu z rozpoznawania głosów. Prezentacja pozwala na dużą elastyczność i szersze dostosowanie do wieku uczestników, więcej o zajęciach. Zupełnie inna, ale również interesująca prezentacja online do własnego wykorzystania, polecamy!
 • "Nowocześni obywatele dążą do zapewnienia zrównoważonej przyszłości". Polecamy dla starszych dzieci (od ok 10 lat), a przede wszystkim dla młodzieży i dorosłych. Możliwe również do przeprowadzenia samodzielnie przez nauczyciela. Zalaminowane zdjęcia do zajęć dostępne na miejscu. Materiały w dziale materiały do pobrania, załącznik "Pakiet scenariuszy edukacyjnych". Zajęcia w oparciu o aplikację ZOOM również możliwe, zwłaszcza w okresie pracy zdalnej szkół, zajęcia online. Szerszy opis zajęć, do ew. własnego wykorzystania. 
 • "Kontynenty" za autorem scenariusza:  "gra powstała z potrzeby opowiedzenia uczestnikom zajęć o prawdziwych powodach wylesiania (deforestacji) na świecie. Wzrost świadomości dotyczącej realnych przyczyn wycinania lasów na naszej planecie pociągnie za sobą zarówno zmiany postaw, jak również lepsze zrozumienie pracy leśników." Scenariusz dla najstarszych klas szkoły podstawowej, szkół średnich i osób dorosłych. Więcej o scenariuszu.

Dodatkowo:

 • Ogrodowe sam na sam", czyli zajęcia samodzielne, prowadzone przez nauczyciela/opiekuna grupy, z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych ogrodu (scenariuszy zajęć, gier terenowych). Do dyspozycji są także szlaki edukacyjne w części lesnej ogrodu - Szlak Alicji i Szlak Korzeni
 • Samodzielny Spacer z mapą (więcej o zajęciach, mapy do pobrania) do dyspozycji w ogrodzie: podkładki, ołówki, busole, mapy (lepiej wcześniej wydrukować).
 • "Skarby", "Paleta kolorów", "Symetria" i inne zabawy -  Zajęcia dla młodszych dzieci i nie tylko.
 • Botaniczne kolorowanki - potężny pakiet botanicznych rysunków do kolorowania. Poproś pracowników ogrodu o kredki, drewniane podkładki, przy złej pogodzie zostań w bydynku, przy dobrej  zadaszona "Klasa pod Chmurką" czeka.

 

 

Jak skorzystać z naszej oferty zajęć edukacyjnych?

Zbierz grupę minimum 12 osób, wybierz temat, który Cię interesuje i zarezerwuj dogodny termin. Szczegóły rezerwacji w zakładce "Rezerwacja zajęć edukacyjnych"

Jeśli chcesz przyjść w mniejszej grupie niż 12 osób - wybierz rezerwację zajęć  samodzielnych "Ogrodowe sam na sam". Bardzo polecamy też zdobywanie Odznaki Leśnego Odkrywcy!

 

Pogoda

Bądź przygotowany na każdą pogodę. Zajęcia prowadzimy na zewnątrz, budynek edukacyjny jest obecnie wyłączony z użytkowania. Wyjątek stanowi nagłe załamanie pogody i naprawdę trudne warunki. Wówczas możemy zmienić zajęcia tak, by odbywały się pod dachem, w naszych ogrzewanych salach.


Większa grupa

Jeśli planujesz przyjechać do nas grupą liczniejszą niż 1 klasa (powyżej 25 osób), uwzględnij w planowanym czasie rezerwacji podział grupy na mniejsze. Weź pod uwagę, że prowadzimy zajęcia w lesie, w niekiedy trudnym, pagórkowatym terenie. Mniejsza grupa to większe bezpieczeństwo i jakość zajęć.

 

Przedszkolaki 

Wiek - od 5 lat. Optymalna wielkość grupy do 16 osób. Twoja grupa liczy więcej dzieci? Przeczytaj nasze uwagi z punktu wyżej.


Szlaki edukacyjne

w czasie pobytu w ogrodzie warto wybrać się na spacer Szlakiem Alicji w zaczarowanym lesie lub Szlakiem korzeni. Możesz poprosić o pomoc naszego przewodnika, w miarę możliwości spróbuje Ci pomóc.

 

Przed przystąpieniem do zajęć prosimy opiekuna o podpisanie regulaminu, a następnie po zakończeniu - ankiety. Z dokumentem można się wcześniej zapoznać - jest zastosowanie na dole artykułu (nie trzeba iść drukować!)